Pompy zatapialne do eksploatacji w trudnych warunkach.
Pompowanie mediów silnie zanieczyszczonych i agresywnych
Technika pompowania za pomocą pomp zatapialnych została zapoczątkowana przez firmy skandynawskie. W 1948 r. wykonano pierwsze pompy do pracy przy całkowitym zanurzeniu. Historię pomp zatapialnych w polskim przemyśle pompowym zapoczątkowała Zabrzańska Fabryka Maszyn Górniczych, obecnie POWEN S.A. W 1952 r. w dawnej Zabrzańskiej Fabryce Maszyn Górniczych uruchomiono produkcję pomp zatapialnych typu EW-50 (rys. 1), przeznaczonych dla górnictwa i spełniających wymogi wówczas obowiązujących przepisów górniczych.
Pompy zatapialne były pierwotnie wykorzystywane tylko dla celu odwadniania. Następnie zakres ich zastosowań rozszerzył się o gospodarkę ściekową, aby potem znaleźć zastosowanie również w procesach technologicznych w przemyśle. Stało się to możliwe dzięki rozszerzeniu produkcji pomp zatapialnych, stosowaniu różnorodnych układów przepływowych i materiałów konstrukcyjnych, oraz wykorzystywaniu postępu technicznego w wielu dziedzinach, m.in. w branży uszczelnień mechanicznych i silników elektrycznych. Wszystko to wpłynęło na konstrukcje pomp zatapialnych do tego stopnia, że zaczęły one wypierać dotychczas stosowane pompy stacjonarne.
POWEN S.A. wykorzystując swoje kilkudziesięcioletnie doświadczenie przy konstruowaniu, produkcji i eksploatacji pomp zatapialnych (w górnictwie i poza górnictwem), pomp stacjonarnych do cieczy silnie zanieczyszczonych (szlamowych), opracował i wdrożył do produkcji typoszeregi pomp zatapialnych przeznaczone do trudnych warunków pracy.
Warunki pracy uznawane za trudne występują m.in. przy pompowaniu:
- mieszanin ciał stałych i cieczy o dużej gęstości właściwej (do 1700 kg/m3 ) i dużej (do 50%) zawartości ciał stałych w cieczy,
- ścieków nieoczyszczonych (surowych),
- cieczy silnie zasolonych,
- cieczy z zanieczyszczeniami ropoochodnymi.
Procesy pompowania tych mediów występują w szczególności w takich branżach jak:
- Energetyka – w hydrotransporcie żużla i popiołu,
- Gospodarka komunalna – przy pompowaniu ścieków nieoczyszczonych, osadów ciężkich, szlamów i usuwaniu osadu z piaskowników,
- Górnictwo – w hydrotransporcie w zakładach przeróbczych, hydrotransporcie podsadzki, transporcie mieszanin do lokowania odpadów, pompowaniu wód zasolonych i czyszczeniu chodników wodnych,
- Hutnictwo – przy pompowaniu wody ze zgorzeliną,
- Chemia – przy pompowaniu wody z zanieczyszczeniami ropopochodnymi,
- Kopalnie kruszyw – w hydrotransporcie piasku, żwiru, kamieni, itp.,
- Cukrownictwo – w hydrotransporcie buraków itp.
Pompy zatapialne stosowane są zamiast pomp stacjonarnych z powodu niższych nakładów montażowo-instalacyjnych i zalet eksploatacyjnych.
Dalsza część artykułu opisuje możliwości wykorzystania i zastosowań pomp zatapialnych produkcji POWEN S.A. przeznaczonych do ciężkich warunków pracy w oczyszczalniach ścieków, elektrowniach, ciepłowniach, górnictwie podziemnym, kopalniach kruszyw, hutnictwie, cukrownictwie, itp.
Pompy zatapialne do nieoczyszczonych ścieków komunalnych.
Pompy zatapialne przeznaczone do nieoczyszczonych ścieków komunalnych muszą być dostosowane do pompowania cieczy zawierających m.in.:
- ciała stałe, takie jak: piasek, żwir, kamienie, cegły, itp.,
- elementy metalowe tj.: krótkie pręty, śruby, itp.,
- materiały włókniste tj.: szmaty, bandaże, włókna splecione w tzw. warkocze lub zbite kule.
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wciąż jeszcze nieodpowiednia gospodarka odpadami użytkowymi i przemysłowymi. Powoduje to, że pompy stosowane do transportu ścieków nie- oczyszczonych (surowych) pracują w ciężkich warunkach eksploatacyjnych. Pompy zatapialne do ścieków są wyposażane w różnorodne układy przepływowe stosowane powszechnie w pompach stacjonarnych. Dla wyboru właściwego układu przepływowego oprócz podstawowych parametrów (Q, H, n, n), ważne są również właściwości tłoczonego medium, które decydują o jego konstrukcji i rozwiązaniu materiałowym.`
W pompach zatapialnych do ścieków nie- oczyszczonych najczęściej oferowane są:
- pompy z rozdrabniarkami lub nożami tnącymi,
- pompy z wirnikami otwartymi o swobodnym przepływie,
- pompy z wirnikami zamkniętymi jednokanałowymi lub dwukanałowymi, pompy z wirnikami zamkniętymi wielołopatkowymi.
Wiadomym jest, że żadne z rozwiązań nie jest rozwiązaniem uniwersalnym dla wszystkich przypadków przetłaczania ścieków. Pompy z urządzeniami rozdrabniającymi do ścieków surowych należy stosować tylko tam, gdzie prawidłowo funkcjonuje gospodarka segregacji odpadami. Często w ściekach nieoczyszczonych są obecne elementy metalowe, które powodują niszczenie noży tnących w urządzeniach rozdrabniających.
Wirniki wielołopatkowe o niewielkich średnicach zapychają się często długowłóknistymi materiałami zawartymi w ściekach i powodują niewłaściwą pracę pompy. Praca wirnika otwartego, dzięki jego symetrii i wyważeniu, jest znacznie korzystniejsza ruchowo niż wirnika jednokanałowego. Wirniki jednokanałowe osiągają wyższe sprawności niż wirniki otwarte o swobodnym przepływie. Każdy z wirników ma swoje zalety, decyzja który wirnik zastosować zależy także od wielkości pompy. Przy małych mocach do 15kW, gdzie sprawność nie odgrywa tak dużej roli a decyduje kryterium pewności ruchu, wirniki otwarte o swobodnym przepływie znalazły szerokie zastosowanie.
Przy dużych mocach pomp stosowane są wirniki jedno lub dwukanałowe.
POWEN S.A. oferuje pompy nowego typoszeregu P przeznaczone do ścieków nieoczyszczonych (surowych). Nowy typoszereg pomp umożliwia rozwiązywanie różnorodnych problemów związanych z pompowaniem ścieków nieoczyszczonych i innych cieczy silnie zanieczyszczonych.
Do pompowania nieoczyszczonych ścieków surowych, zawierających ciała stałe, elementy metalowe i włókniste POWEN S.A. oferuje pompy z wirnikiem otwartym o swobodnym przepływie o rodzaju hydrauliki V (rys. 2),Pompy S (rys. 3) i K (rys. 4). Przeloty swobodne tych pomp zależnie od wielkości pompy wynoszą od 54-100 mm. Do rozdrabniania ścieków oferowane są pompy z urządzeniami rozdrabniającymi o rodzaju hydrauliki R (rys. 5) lub z nożem tnącym o rodzaju hydrauliki T (rys. 6). Układy przepływowe i obudowy pomp zatapialnych wykonywane są w zależności od potrzeby z żeliwa sferoidalnego. staliwa kwasoodpornego lub specjalnego staliwa o twardości 60HRC.
Jednym z nieodzownych elementów każdej oczyszczalni ścieków są piaskowniki. W piaskownikach usuwa się zanieczyszczenia ziarniste takie jak: popiół, węgiel, a przede wszystkim piasek. Do procesu wypompowywania osadu z płaskowników POWEN S.A. oferuje pompy zatapialne z wirnikami o swobodnym przepływie wraz z układem zapobiegającym sedymentacji zanieczyszczeń. Prototypowa pompa zatapialna do ścieków typu P15-V80/4A wraz z układem rozmywania osadu (rys. 7) była poddana próbom eksploatacyjnym w oczyszczalni ścieków w Piekarach Śl. Praca tej pompy wraz z układem rozmywania osadu uzyskała bardzo pozytywne oceny użytkownika.
Pompy zatapialne do cieczy z zanieczyszczeniami ropopochodnymi.
Do pompowania cieczy z zanieczyszczeniami ropopochodnymi pochodzącymi z osadników ściekowych w stacjach paliw, oferowane są przez POWEN S.A. pompy typu P-1BA/I (rys. 8). Pompa ta wykonana jest z materiałów odpornych na ciecze agresywne chemicznie i posiada dopuszczenia do pracy w pomieszczeniach i strefach zagrożonych wybuchem mediów, zaliczanych do podgrupy IIA wg PN-84/E-08119.
Pompy zatapialne do cieczy silnie zanieczyszczonych ciałami stałymi.
Transport hydrauliczny cieczy zanieczyszczonych silnie spierającymi ciałami stałymi jest powszechnie stosowany w kopalniach węgla kamiennego, rud żelaza i metali nieżelaznych, surowców mineralnych, w elektrowniach i ciepłowniach, dużych gospodarstwach rolnych itp.
Użyteczny efekt działania układu hydraulicznego polega głównie na przenoszeniu ciał stałych, zaś woda jest TYLKO niezbędnym czynnikiem nośnym. Transportowane hydraulicznie ciała stałe (węgiel, koncentraty rud, kruszywa mineralne, piasek, popioły lotne i żużle energetyczne, glina itp.) różnią się bardzo znacznie między sobą, zarówno gęstością od 1400 do 3000kg/m3, twardością, jak i uziarnieniem mieszaniny z wodą, odznaczają się więc bardzo zróżnicowanym składem i muszą być transportowane przy różnych parametrach. Do pompowania ww. mediów stosowane są głównie pompy stacjonarne, specjalnie skonstruowane do cieczy silnie zanieczyszczonych, które powszechnie nazywane są pompami szlamowymi.
Cechy konstrukcyjne pomp szlamowych i uwarunkowania związane z ich doborem zostały szczegółowo przedstawione w artykule zamieszczonym w PP 6/2000 z czerwca br. Chcąc stosować pompy zatapialne do rozwiązywania zagadnień transportu cieczy zanieczyszczonych, tam gdzie dotychczas były stosowane wyłącznie pompy stacjonarne, należy przejąć ich wszystkie wyróżniające cechy.
POWEN S.A. w oparciu o wieloletnie doświadczenia przy konstruowaniu, produkcji i eksploatacji pomp szlamowych stacjonarnych typu PH. PH-S i PHP opracował i wdrożył do produkcji pompę zatapialną szlamową typu P370-V175/6A (rys. 9) o mocy 37 kW i prędkości obrotowej n = 960 obr/min. Pompa jest przeznaczona do medium o gęstości do 1700kg/m3 granulacji ciał stałych do 100 mm i zawartości ciał stałych w cieczy do 50%. Pompa P370- V175/6A jest wyposażona w nowatorskie rozwiązanie konstrukcji wirnika z podwójnymi łopatkami. Zapewnia to niezawodne pompowanie cieczy zanieczyszczonych z wysoką sprawnością przez cały okres eksploatacji podnosząc znacznie ekonomię pompowania i obniżając jej całkowity koszt eksploatacji. W pompie P370-V175/6A uszczelnienie mechaniczne narażone jest tylko na ciśnienie wynikające z głębokości zanurzenia, a nie ciśnienie tłoczenia, jak w większości pomp. Specjalny system uszczelnienia zainstalowany bezpośrednio przy łożyskach umożliwił skrócenie wysięgu wału, co ma wpływ na pewność ruchu. Obudowa pompy i wirnik wykonane są ze staliwa trudnościeralnego o twardości powyżej 60HRC. Korpus silnika o specjalnej konstrukcji pod względem odprowadzania ciepła pozwala na pracę pompy w warunkach częściowego zanurzenia. Silnik pompy zabezpieczony jest przed przegrzaniem wyłącznikami zabudowanymi w uzwojeniach stojana na każdej fazie oraz sterownikiem zabudowanym pod pokrywą silnika. Sterownik wyłącza napęd pompy przy długotrwałej pracy na sucho. Wszystkie elementy złączne pompy wykonane są ze stali nierdzewnej. Pompy P370-V175/6A sprawdziły się ruchowo w instalacjach pompowania mieszanin wody i żużla w elektrowniach i ciepłowniach.
Podsumowanie.
Artykuł omawia problematykę pomp zatapialnych do warunków pompowania cieczy silnie zanieczyszczonych i silnie ścierających. Produkowane w kraju i za granicą pompy zatapialne, dzięki dynamicznemu rozwojowi konstrukcji i inżynierii materiałowej, osiągnęły w ostatnich latach wysoką niezawodność.
Z uwagi na niekwestionowane korzyści w szczególności mniejsze nakłady montażowe-instalacyjne pompy zatapialne zdobywają coraz większe obszary zastosowania.
Roman Pawlik.
Artykuł został opublikowany w numerze 8 czasopisma „Pompy-Pompownie” w roku 2000.
Komentarz autora po 15 latach:
„Artykuł p.t.’Pompy zatapialne do eksploatacji w trudnych warunkach’ jest już nie aktualny w zakresie produkcji pomp zatapialnych typów P15-V80/4A, P110- S125/4A, P55-K100/4A, P75-Z100R/4A i P75-Z100T/4A ( rys. 2 do 6 ), których produkcja nie została podjęta.
Aktualność w/w artykułu może być na dzień dzisiejszy tylko w zakresie pompy zatapialnej przeznaczonej do pompowania cieczy z zanieczyszczeniami ropopochodnymi pompa typu P-1A/I ( rys.8 ) oraz pompa zatapialna typu P-370 ( rys. 9 ) przeznaczona do pompowania cieczy silnie zanieczyszczonych ciałami stałymi ( medium o gęstości do 1700kg/m3 , granulacji ciał stałych do 100mm i zawartość ciał stałych w cieczy do 50% ). Jeżeli w/w pompy posiadają ważne certyfikaty to mogą być one oferowane na rynku.”